U okviru programa rada Dečjeg odeljenja u Narodnoj biblioteci „Veljko Petrović“ u protekloj godini  realizovan je veliki broj aktivnosti : radionice različitog tipa u biblioteci i u vrtićima, izložbe radova nastalih u toku radionica, predavanja, književni susreti, obeležavanje jubileja, tradicionalne manifestacije, učešće na konkursima drugih biblioteka, organizovane posete biblioteci kao i  posete bibliotekara i pesnika vrtićima.

Programska delatnost biblioteke „Veljko Petrović“ – Odeljenja knjige za decu obuhvata raznovrsne aktivnosti koje se realizuju kroz različite oblike rada sa decom. Ove aktivnosti nisu samo usmerene na razvijanje kulture čitanja, pismenosti i veština efikasnog učenja, već i na razvoj ličnosti svakog deteta kroz kulturu, nauku, umetnost, zabavu i lični razvoj.

Radionice koje se održavaju u okviru Dečijeg odeljenja biblioteke kreira i vodi bibliotekarka mr  Borislava Toljagić-Segedi, koja  ima bogato iskustvom u radu sa decom i trudi se  da svaka aktivnost bude edukativna, zabavna i kreativna, podstičući razvoj ljubavi prema knjigama i učenju kod dece.

Veliki deo programa obuhvata radionice raznih vrsta – edukativne, umetničke, likovne, literarne, muzičke i kreativne. Ove radionice su se pokazale kao najefikasniji način da se deca, ali i odrasli, angažuju i motivišu da se uključe u kreativni proces. A ovakav pristup omogućava deci da uče i rastu kroz igru, ali i kroz ozbiljan rad koji podstiče njihovu maštovitost i intelektualni razvoj.

„Naš cilj je da putem najraznovrsnijih sadržaja na Dečjem odeljenju privučemo pažnju deteta, pružimo im sigurnost, znanje, informaciju i zabavu, čime im ujedno približavamo knjige i čitanje“, objašnjava Borislava i dodaje da kroz  ovu vrstu rada, polako utičemo na decu, ali i na njihove roditelje, čineći male, ali značajne promene u njihovom svakodnevnom životu.

Književnost igra važnu ulogu u razumevanju sveta i ljudi oko nas. Deca kroz čitanje i slušanje usvajaju važne činjenice koje im pomažu da lakše shvate druge ljude, njihove emocije, postupke i način razmišljanja. Na taj način razvijaju empatiju, što njihov sadašnji i budući život čini kvalitetnijim. Kroz ovakav pristup stvara se temelj za nove generacije boljih ljudi.

„Svaka radionica, bez obzira na to koji je tip, bazira se na književnom delu koje je tematski odgovarajuće. Knjige nam pomažu da ugradimo važne vrednosti u decu, a to čini svaku radionicu posebno vrednom“, zaključuje  Borislava.

Biblioteka “Veljko Petrović”  se takođe uspešno povezuje  sa vrtićima, školama, književnim klubovima i udruženjima, kroz koje realizuje veliki broj radionica. I kroz takvu  saradnju stvara se  prostor u kojem svako dete može rasti, učiti i razvijati se u pozitivnom okruženju.