Na danas odršanoj  29. sednici Opštinskog veća, razmatran je Izveštaj o radu Interresorne komisije za procenu potrebe za dodatnom obrazovnom, zdravstvenom i socijalnom podrškom detetu, učeniku i odraslima, kao i predloženim i pruženim podrškama za 2024. godinu.

Izveštaj je podnela Vera Žarković, ispred Odeljenja za društvene delatnosti, koja je u svom izlaganju rekla da je komisija  tokom 2024. godine održala 12 sastanaka i zaprimila ukupno 301 zahtev za procenu potrebe za dodatnom podrškom. Ovaj broj predstavlja značajan porast u odnosu na prethodnu godinu, kada je za procenu potrebe za dodatnom podrškom zaprimljeno 210 zahteva. Svi podneti zahtevi odnosili su se na pokretanje postupka procene za pružanje dodatne obrazovne, socijalne ili zdravstvene podrške deci i učenicima, dok nije bilo podnetih zahteva za odrasle osobe.

Dodatna podrška obuhvata prava i resurse koji omogućavaju prevazilaženje fizičkih, komunikacijskih i socijalnih prepreka unutar obrazovnih ustanova i društvene zajednice. Ova podrška se pruža bez diskriminacije svakom detetu, učeniku ili odraslom do završetka srednjeg obrazovanja, kao i za nesmetano obavljanje svakodnevnih životnih aktivnosti i kvalitetan život u zajednici.

U 2024. godini komisija je, u skladu sa propisima, opredelila sledeće mere dodatne podrške:

– 86 dece i njihovih pratilaca dobilo je podršku u vidu finansiranja troškova prevoza za obavljanje defektoloških tretmana;
– 53 deteta dobilo je sredstva za nastavak logopedske podrške;
– 32 dece koristi uslugu lične pomoći;
– 35 dece je upućeno na dodatne usluge Centra za socijalni rad, uključujući uslugu ličnog pratioca, psihosocijalnu podršku porodici, savetodavno-terapijske i socijalne edukacije, kao i dodatne analize u zdravstvenim ustanovama.

Komisija je takođe donela 9 mišljenja za decu uzrasta do 3 godine, 85 mišljenja za decu uzrasta od 3 do 6 i po godina, 185 mišljenja za decu uzrasta od 6 i po do 10 godina, 13 mišljenja za decu od 10 do 14 godina i 9 mišljenja za decu od 14 do 18 godina.

U izveštajnom periodu, komisija je uspešno realizovala sve zadatke u vezi sa posmatranjem dece u prirodnom okruženju, sprovođenjem savetodavnog rada sa roditeljima kojima je potrebna dodatna podrška, kao i organizovanjem edukacija za zaposlene u vaspitno-obrazovnom sistemu. Takođe, tokom godine, podnet je jedan prigovor na mišljenje komisije u vezi sa dodatnom podrškom, koji je komisija usvojila i opredelila drugi vid podrške detetu.