Hipoterapija kao podrška razvoju dece sa smetnjama – škola „Heroj Pinki“ ostvaruje izuzetne rezultate

Učenici OŠ „Heroj Pinki“ iz Bačke Palanke već godinama imaju mogućnost da učestvuju u programu hipoterapije – specifičnom vidu terapije koji koristi pokrete konja kako bi unapredio fizički, emocionalni i socijalni razvoj dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Projekat realizuje Crveni krst Bačka Palanka u saradnji sa školom „Heroj Pinki“ i udruženjem građana „Jašite s ljubavlju uz Maju i Sašu“.

Direktorica škole i defektolog–oligofrenolog, Anđela Duvnjak, objašnjava da se hipoterapija u školi primenjuje dugi niz godina kao inovativna metoda u radu sa decom.

Hipoterapija je terapija pokretom, odnosno terapija pomoću konja, koji pomažu deci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom da razviju svoje socijalne, emocionalne, saznajne i govorno-jezičke sposobnosti, kao i druge veštine koje unapređuju kvalitet njihovog života“, kaže Anđela.

Ove godine u program je uključeno četvoro do petoro dece, a aktivnosti se sprovode jednom nedeljno, od aprila do septembra ili oktobra, u zavisnosti od vremenskih uslova.

Prema rečima direktorice, upravo boravak u prirodi i drugačije okruženje čine hipoterapiju posebno efikasnom:
Deca nisu zatvorena u učionici. Na otvorenom su, u prirodnom okruženju, i uče mnogo lakše. Konji im pomažu da se oslobode strahova i da njihove sposobnosti dođu do izražaja, a ne poteškoće.

Program hipoterapije odvija se kroz nekoliko faza. Prvi korak je ostvarivanje kontakta sa konjem – dete najpre posmatra konja, a zatim mu se postepeno približava, mazi ga, timari i hrani. Tek nakon adaptacije prelazi se na vežbe na konju, u stanju mirovanja ili tokom kretanja, u zavisnosti od detetovih mogućnosti i iskustva.

Vežbe se prilagođavaju individualnim potrebama deteta. Fokus je na održavanju ravnoteže, pravilnom stavu tela, stabilnosti kičmenog stuba i vežbama za gornje i donje ekstremitete. Posebno mesto zauzimaju vežbe socijalizacije.

Ubacili smo rad u paru, jer deci sa smetnjama u razvoju često nedostaje adekvatna socijalna interakcija. Učimo ih da sačekaju svoj red, da poštuju sagovornika i pravila ponašanja. To su veštine koje će koristiti u svakodnevnom životu i igri sa vršnjacima“, objašnjava Anđela.

Govorno-jezička stimulacija obavezan je deo svake aktivnosti. Tokom celog procesa, vaspitači i terapeuti podstiču decu da se verbalno izraze – artikulišu glas, reč ili onoliko koliko im njihove mogućnosti dozvoljavaju.

Benefiti hipoterapije su mnogobrojni, ističe direktorica.
Hipoterapija utiče na fizičko zdravlje – jača mišiće, poboljšava balans i stabilnost. Istovremeno, veoma je značajna za socioemocionalni razvoj, jer decu oslobađa straha, stresa i napetosti. Kroz igru uče, a često i ne primete da uče, jer sve radimo koristeći prirodu i materijale koji stimulišu njihov razvoj.

Na kraju svakog časa sledi relaksacija – opuštanje na konju, kako bi se utisci sumirali i terapija zaokružila u mirnom, stabilnom ritmu.

Projekat hipoterapije u Bačkoj Palanci nastavlja da raste, a škola „Heroj Pinki“, uz podršku partnera, planira i dalje unapređenje programa, sa ciljem da što više dece dobije priliku da iskusi dobrobiti ove jedinstvene terapijske metode.